Publikacje
Szefowie firm tracą…

Poniżej publikujemy obszerne fragmenty wywiadu z Krzysztofem Tarką, założycielem i wspólnikiem zarządzającym Tarka Executive’s. Wywiad dotyczy wyników Badania Biznes-Ludzie™ przeprowadzonego przez Tarka Executive’s i Wyższą Szkołę Menedżerską w Warszawie na przełomie roku 2016/ 17.

 

[Nastroje zarządzających]

„5 lat temu, po pierwszym dużym tąpnięciu kryzysowym, przeprowadziliśmy po raz pierwszy to badanie i czuć było u decydentów nadzieję. Energię, wiarę... Teraz bohaterowie są zmęczeni. Jeden z prezesów powiedział wręcz, że bohaterowie są zamęczeni,” mówi Tarka i pokazuje mi raport z badania. Nazywa się ono Biznes-Ludzie i polega na długim, ściśle strukturyzowanym wywiadzie, po którym przychodzi kolej na równie długie omówienie wyników z rozmówcą. Takie wywiady przeprowadzono na przełomie roku z właścicielami i zarządzającymi z 40 warszawskich przedsiębiorstw i instytucji.

 

[Środowisko Szkieletowe™]

„Jesteśmy zmęczeni środowiskiem, które tak naprawdę sami stworzyliśmy. Kilka lat temu, kiedy mowa była o relacjach między zarządzającymi i podwładnymi, wspominano o dbałości o talenty, rozwoju długoterminowym, sukcesji… Teraz w rozmowach to się już raczej nie pojawia. Mówimy tak: ja lub firma stawiamy cele, KPI’s, człowiek dostarcza albo i nie, w efekcie dostaje płacę podstawową plus premię. Tak wygląda środowisko w biznesie w tej chwili. Wyjątkiem są start-upy. Co ciekawe, niezależnie od wieku właścicieli.”

„Pewne trendy jak na przykład brak długoterminowej wizji, czy traktowanie przez nas ludzi jako narzędzi, były już wtedy widoczne. Ale przebywanie w takim środowisku zaczyna męczyć wtórnie także tych, którzy są jego twórcami. Tak je wyjałowiliśmy, że sami od niego dostajemy rykoszetem. Ograniczyliśmy relacje do wyników i pieniędzy. Sami sobie jesteśmy winni.”

 

[Pokolenie 20-latków]:

„To są ludzie, którzy traktują pracodawcę w najlepszym wypadku jako coś drugorzędnego, a bardzo często jako wroga. Młodzi ludzie od podstawówki do końca studiów nie doświadczają często głębszej relacji z autorytetem w szkole, czy na studiach.”

 

[Trzydziestolatkowie]

„Chcieli dać coś więcej - pomysły, wysiłek, energię… Robili to w imię zbyt szybkiego prestiżu, awansu, pieniędzy. To często miało dla nich ogromne konsekwencje. Reprezentowali jednak inne wartości i postawy w pracy. Ci o dekadę młodsi, są często od 7-go do 22-go roku życia w takim wyjałowionym środowisku wychowani. Decydenci mówią, że wręcz tęsknią za lojalnością i innowacyjnością pracowników.”

 

[Dekada 20+]

„Nie umiemy wyzwolić u tych dzieciaków determinacji i dyscypliny. Nie dają nam energii. A przecież taka zawsze była rola młodej fali. Jednak oni żyli dotąd bez wysiłku. I trafiają do firm, gdzie relacji nie ma. Ale potrzebny jest, nieznany im wcześniej, wysiłek.” Tarka cytuje jednego z dyrektorów: „My już nie zatrudniamy ludzi poniżej trzydziestki”. Ale na pytanie: „to co zrobicie za 10 lat?”, słyszy w odpowiedzi: „a co nas obchodzi co się stanie za 10 lat?”

 

[Główne trendy]

„Widzimy w badaniu trzy główne trendy. Zmęczenie zarządzających. Jeden z rozmówców powiedział: ‘a kogo dzisiaj stać na odwagę?’ Drugi trend to wymiana wyników na pieniądze. Nazwaliśmy to w Tarka Executive’s ‘zarządzaniem szkieletowym’. Trzeci, to wchodząca w stworzone przez nas szkieletowe środowisko, trudna dla nas, fala młodych pracowników. Dekada 20+”.

 

[Priorytety zmian]

”Po pierwsze rodzice. Dyscyplina i odpowiedzialność oraz wysiłek i pot w rodzinie. Po drugie, nauka myślenia i rozwiązywania problemów oraz rozwój relacji w szkole. Po trzecie, powrót nas, zarządzających i przedsiębiorców, jako silnych przywódców swoich ludzi. I zbudowanie miejsca pracy na ludzkich rytuałach.”

 

Wywiad ukazał się w marcowym wydaniu Forbes. Rozmawiał Pan Michał Broniatowski, Redaktor Naczelny Forbes.

Forbes